O NAS

Hotel Pelikan jest częścią tradycji Virpazara, rejsów statkami po Jeziorze Szkoderskim,
kuchni narodowej i szerokiej działalności turystycznej w tym rejonie.

HISTORIA


Hotel Pelikan jest częścią tradycji Virpazara, rejsów statkami po Jeziorze Szkoderskim, kuchni narodowej i szerokiej działalności turystycznej w tym rejonie. Serdeczna gościnność, z której słyną „starzy Czarnogórcy” z pewnością zostanie od razu zauważona przez gości, bo jest to tradycja, którą pielęgnuje Pelikan dbając o stare, dobre obyczaje.

Właściciele Zoraka i Toman w towarzystwie swoich dzieci powitają gości jak bliskich przyjaciół lub krewnych, a robią to ciągle, w ten sam sposób od 1960 roku do dnia dzisiejszego. W tym to właśnie 1960 roku Pelikan postawił pierwsze kroki w turystyce organizując dziesięcioosobowy rejs łodzią motorową po Jeziorze Szkoderskim. Z roku na rok dalszy rozwój oznaczał bardziej różnorodny wybór obiektów, większy komfort, tradycyjną kuchnię i wystrój wnętrz, więcej znajomych i przyjaciół rodziny Zec i więcej emocjonalnych wpisów do Księgi Gości.
Hotel i flota statków mają własną historię przyprawioną niepowtarzalną atmosferą i urokiem Odžakliji (autentycznego pokoju z paleniskiem typowym w tradycyjnych czarnogórskich gospodarstwach domowych). Tę atmosferę tworzą również załogi statków, niezapomniany kapelusz Tomana, potrawy, rakija i wino, ciasto.

Częścią historii Pelikana są kasety wideo z krótkimi filmami o hotelu, które nagrywane były przez wiele ekip filmowych i telewizyjnych, często kierujących tu swoje obiektywy, ponieważ Pelikan był i ciągle jest miejscem chętnie odwiedzanym przez artystów, dyplomatów, polityków i turystów.

Cytat: „Chociaż urodziłem się i spędziłem dzieciństwo w Cetinje, ja ciągle, w tych młodych latach odczuwałem pewnego rodzaju niepokój. Pasjonowały mnie odległe horyzonty i dalekie widoki. Jak tylko mogłem szedłem pieszo na Kabao lub wędrowałem do Belvedere skąd mogłem godzinami podziwiać panoramę jeziora, które o świcie i o zmierzchu prezentowało wspaniałe kolory, cienie, refleksy.”


Milo Milunović, malarz
»Pobjeda«, 4 stycznia 1979


Dziesiątki zdjęć prezentowanych na ścianach restauracji i w starych albumach opowiadają o wspaniałej przyrodzie, pięknie, przyjaźni, przyjazdach, odjazdach i powrotach do Pelikana.

Różni goście, i ci znani i nieznani stali się przyjaciółmi Pelikana, a swoje wrażenia, wspomnienia i opinie wpisali do Księgi Gości, która obecnie waży już ponad 60 kilogramów i jest specyficzną kroniką wzlotów i upadków turystyki w tym regionie.

LOKALIZACJA


Jeżeli spytałbyś artystę gdzie znajduje się Hotel Pelikan, z pewnością usłyszałbyś następującą odpowiedź: „Na brzegu Jeziora Szkoderskiego, w samym sercu Virpazara, tam gdzie rzeki Crmnica i Orahovštica wpływają do jeziora. Dostaniesz się tam przez trzy mosty …” Natomiast historyk udzieliłby wyczerpującej odpowiedzi: „Pierwszą wzmiankę o Vir odkryto w Kodeksie króla Vladislava z 1242 roku, gdzie serbski władca wspomina klasztor Vranjina i wioski nad rzeką Crmica. W czasach panowania tureckiego miejscowość była doskonałym miejscem do handlu i wypoczynku. Kiedy zaczął się rozwijać handel wybudowano tu mosty, a w miejscowość stała się znanym targiem (w tutejszym języku pazar znaczy targ) i w ten sposób stary Vir dał początek Virpazarowi.”

Jeżeli to samo pytanie zadałbyś pracownikowi agencji turystycznej on odpowiedziałby coś takiego: „Virpazar położony jest przy drodze i torach kolejowych prowadzących wprost nad Adriatyk. Znajduje się w jednakowej odległości (20 km) od stolicy Czarnogóry - Podgoricy i miasta Bar - dużego nadadriatyckiego portu. Za sprawą nowego tunelu Sozina i nowoczesnej drogi z Baru do Virpazara i Pelikana możesz dojechać za 20 minut. Jeżeli przyjedziesz pociągiem, to ze stacji kolejowej Virpazar do Pelikana masz tylko 500 metrów.” Jeżeli zdecydujesz się odwiedzić Palikana, daj nam znać, a my będziemy na Ciebie czekać w umówionym miejscu. Nie ma znaczenia czy podróżujesz samochodem czy pociągiem (bezpośrednio do Virpazar), samolotem (na lotnisko w Podgoricy-16 km, w Tivat -65 km, czy w Dubrowniku -95 km), albo statkiem (do portu Bar, Kotor, czy Dubrownik).

NASZA MISJA


Pelikan oferuje swoim gościom wiele radości płynącej z przyjaźni, wspaniałej kuchni, przyrody i historii, a przy tym z szacunkiem odnosi się do czarnogórskiej tradycji i oryginalności tutejszych gospodarstw domowych. Szczególną uwagę poświęcamy naturalnemu bogactwu jeziora i jego otoczenia, które są unikatowe za sprawą rzadkich gatunków ptaków i endemicznych roślin.
Każdy gość jest przede wszystkim przyjacielem, nie ważne czy przychodzi przypadkowo, czy celowo. Zawsze odchodzi z uśmiechem i ponownie wraca, aby zobaczyć i doświadczyć tego, co mu umknęło przy okazji pierwszej wizyty.